detoks

Detoksykacja organizmu – jak oczyścić i odkwasić organizm?

Odczuwasz dyskomfort trawienny? Twoje wypróżnianie jest nieregularne i często towarzyszą Ci zaparcia? To znak, że Twój organizm jest zanieczyszczony, a Ty musisz przeprowadzić zabiegi detoksykacyjne.

Organizm oczyszcza się w wielu przypadkach samoistnie. Odpowiedzialne są za to między innymi: nerki, jelita oraz wątroba. Jednakże, w wielu przypadkach – gdy prowadzimy niezdrowy tryb życia (nie dbamy o dietę oraz aktywność fizyczną) może dochodzić do zaniechania procesów detoksykacyjnych (ilość dostarczanych toksyn jest zbyt duża).

Toksyny są wszędzie – w powietrzu, wodzie oraz pożywieniu. Nie ma sposobu, aby się przed nimi ustrzec. Jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzanie detoksykacji, czyli detoxu (ang.). To nic innego jak oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji, zalegających złogów tłuszczu oraz produktów ubocznych przemiany materii.

Jak oczyścić organizm?

Oczyszczanie organizmu to proces, który można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju diety. Oparte na zasadach „głodówki” są jak najbardziej skuteczne. Jest jednak jedno „ale” – zdarza się, że głodowanie organizmu doprowadza do jego znacznego osłabienia. Żaden lekarz nie zaleci takiego rozwiązania.

Alternatywnym, znacznie zdrowszym sposobem na „detox” organizmu jest zastosowanie suplementów diet. Do liderów środków tego typu, bez wątpienia należy zaliczyć Spirulin Plus – kompozycję dwóch „superfood” – spiruliny oraz chlorelli. Dodatkowo, środek ten działa odkwaszająco na organizm.

Skuteczny proces detoksykacyjny można przeprowadzić również przy wykorzystaniu suplementów diet opartych na błonniku witalnym. Zastosowanie znajdą takie pozycje jak: Acai Berry Extreme, Fibre Select oraz African Mango.

Ponadto, oczyścić organizm można stosując różnego rodzaju „domowe receptury”. Zaliczyć do nich możemy mikstury oparte na soku z cytryny, soku z limonki czy octu jabłkowego. Skuteczna okazuje się być również niezastąpiona soda oczyszczona. Niektóre badania wskazują, że funkcje detoksykacyjne wykazuje także herbata z czystka.

Zasady zdrowego odżywania przy oczyszczaniu organizmu z toksyn

Jednym z kluczowych elementów zdrowego trybu życia, jest odżywianie. Stosowanie zdrowej, pełnowartościowej diety jest bardzo ważne i pozwala nie tylko poprawić ogólną kondycję organizmu, ale także usprawnić oraz wspomóc wiele funkcji narządów wewnętrznych. Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych zasad zdrowego stylu odżywiania.

 1. Liczba posiłków w diecie: minimum pięć
  Schemat „śniadanie-obiad-kolacja” musi odejść w niepamięć. Trzy posiłki w ciągu doby to zdecydowanie za mało. Doprowadza do objadania się i zalegania materiału zapasowego. Zdecydowanie zdrowszym jest jedzenie mniejszych porcji, w krótszych odstępach czasu. Dietetycy sugerują jeść 5-7 posiłków w ciągu doby.

 2. Stałe pory przyjmowania posiłków
  Aby system trawienny mógł dopasować swoją pracę, musi zadbać o regularne pory posiłków. Dzięki temu, układ pokarmowy będzie mógł w należyty sposób gospodarować dostarczanym materiałem. Należy mieć na uwadze, że dostosowywanie do częstotliwości i regularności posiłków zająć może nawet kilka tygodni.

 3. Pochodzenie produktów
  Przyzwyczailiśmy się do korzystania z supermarketów do tego stopnia, że nie zaglądamy na bazary i targowiska. A szkoda! W końcu, u lokalnych sprzedawców można liczyć na zdecydowanie zdrowsze produkty – naturalne, niemodyfikowane genetycznie.

 4. Pierwszy posiłek
  Śniadanie uznawane jest za absolutnie najważniejszy posiłek w ciągu doby. Tak naprawdę – trudno się z tym nie zgodzić. To właśnie wtedy powinniśmy dostarczyć materiału energetycznego na pierwszą część dnia, kolejne posiłki mają stanowić tylko uzupełnienie materiału. Pierwszy posiłek powinien być konsumowany nie później niż jedną godzinę po przebudzeniu.

 5. Ostatni posiłek
  Kolacja to posiłek, który powinien być serwowany o stałej porze, ale nie później niż dwie godziny przed snem. Co więcej – danie powinno być wolne od materiału energetycznego (węglowodanów).

Dodaj komentarz