Psychologia Stomatologia Dentysta Włocławek a pracownia protetyczna – jak współpracują?

Dentysta Włocławek a pracownia protetyczna – jak współpracują?

Dentysta Włocławek a pracownia protetyczna – jak współpracują? post thumbnail image

Choć usługi stomatologiczne są w dzisiejszych czasach znacznie bardziej rozwinięte niż kiedykolwiek wcześniej, mało kto tak naprawdę w pełni zdaje sobie sprawę, na jakiej zasadzie działa współpraca między osobami takimi jak stomatolog i protetyk, inaczej technik dentystyczny. Warto bowiem wiedzieć, że są to dwa zupełnie różne zawody, które jednak w dużej mierze się uzupełniają.

Co robi stomatolog?

Przede wszystkim, stomatolog zajmuje się określeniem stanu jamy ustnej i uzębienia pacjenta. Jeśli wymaga jakiejkolwiek pomocy protetycznej, określa zakres niezbędnych prac oraz specyfikę protezy, którą trzeba wykonać, aby pacjent był zdrowy. Zalecenia te, bardzo często poparte materiałem fotograficznym, otrzymuje następnie pracownia protetyczna.

Co robi protetyk?

Zadaniem protetyka jest stworzenie protezy na podstawie dokumentacji, uwag dentysty oraz własnej inwencji. Bardzo często dentysta (np. ten – klik)i technik kontaktują się ze sobą, aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które całkowicie sprosta potrzebom pacjenta. Mogą razem zdecydować o wyborze materiału oraz konkretnej wielkości danej protezy, ale to stomatolog odpowiada za przygotowanie pewnego rodzaju filarów, na których będzie należycie funkcjonowała.

Jak przebiega współpraca?

Współpraca między stomatologiem a protetykiem nie zawsze jest jednak bezpośrednia, dlatego istotne jest przygotowanie rzetelnych, w miarę możliwości jak najobszerniejszych zaleceń odnośnie oczekiwanej protezy. Wtedy współpraca będzie najbardziej skuteczna i efektywna.