Psychologia Edukacja Kiedy zacząć przygotowania dziecka do żłobka?

Kiedy zacząć przygotowania dziecka do żłobka?

Kiedy zacząć przygotowania dziecka do żłobka? post thumbnail image

Twoje dziecko jest już zapisane do żłobka i zastanawiasz się jak siebie i jego do tego przygotować? A może dopiero rozpatrujesz czy warto go zapisać i głowisz się czego jeszcze nie umie, z czym nie da sobie rady, a co przyjdzie mu naturalnie? Gdy do pierwszego dnia w żłobku jest kilka dni to niewątpliwie nada się dla Ciebie zestawienie akcesoriów potrzebnych pierwszego dnia. Dobrze jest więc pomyśleć o tym wszystkim z wyprzedzeniem i nie odkładać tego na dzień przed.

Dlaczego pozytywne nastawienie jest takie istotne?

Najważniejsze co musisz dopilnować przed wysłaniem dziecka do żłobka to pozytywne nastawienie. Chodzi tutaj zarówno o Twój sposób bycia, jak i o humor brzdąca. Daj sobie czas na wytłumaczenie pociesze, że spędzi czas z innymi dziećmi i Ciociami na parę godzin, że będzie to czas na zabawę, a później resztę dnia spędzicie razem. 

Weź pod uwagę, że brzdąc natychmiastowo przejmie Twój nastrój. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tej sytuacji nie będzie pozytywny – maluch szybko złapie taką postawę. Jeśli masz taką możliwość to zostaw go na początku tylko na 2-3 godziny i stopniowo przeciągaj ten czas. Na skutek tego ty nie będziesz się denerwować, że od razu rozstajesz się z dzieckiem w nowym miejscu na 8 godzin dnia, i maluch będzie w swoim tempie przygotowywał się do coraz dłuższych pobytów w żłobku.

Pamiętaj, że dobrze wybrana placówka oszczędzi Ci wielu negatywnych myśli. Placówka Kraina Kubusia w miejscowości Gorzów Wielkopolski bez trudu zaoferuje Twojemu dziecku odpowiednią opiekę .

Kiedy zacząć oswajanie ze żłobkiem?

Już od pierwszych tygodni życia dziecka masz możliwość zacząć naukę do żłobka. Przyzwyczajaj malucha do tego, że wychodzisz. Jeśli tylko zdołasz to poproś rodzinę o pozostanie z nim w mieszkaniu. Pokazuj mu nowe lokalizacje i daj odkrywać otoczenie. Ucz zaradności. Pozwalaj maluchowi bawić się samemu, ale też zabieraj do rówieśników jeśli masz taką możliwość, pozwoli mu to na szybsze odnalezienie się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Spakuj dziecku jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeśli potrzebuje i plastikowy kubeczek do picia. Ponadto standardowo brzdąc musi posiadać buty i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nosi pieluszki to przynieś do żłobka body, w innym przypadku zabierz majteczki. Do tego pidżamka, bluzki z długim i krótkim rękawkiem, spodnie i szorty, sweterek, bluzę i skarpetki. Oczywiście jeżeli Twoja pociecha korzysta z pieluszek – je też koniecznie spakuj. Rodzice również często przynoszą chusteczki nawilżane.

Na zakończenie rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej spięte dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko super zabawą.

Powiązane posty