Psychologia Zdrowie Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków? post thumbnail image

Nie można zaprzeczyć, że w sytuacji bólu zębów lub różnorakich przypadłości jamy ustnej trzeba wybrać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takowych fachowców jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan uzębienia. Wiele osób często zastanawia się, czy z daną przypadłością lepiej udać się do lekarza takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, jak również nakreślimy, w jakich przypadkach dobrze jest skorzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, lecz wydaje się, że stosunkowo mało osób ma świadomość odnośnie tych różnic.

Chirurg dentystyczny, dentysta, a może ortodonta – do kogo należy się udać?

Przede wszystkim trzeba na samym początku zauważyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy bardzo drastycznie.

Stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najpowszechniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei jest specjalistą zajmującym się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, którego obowiązki są znacznie bardziej rozległe z pewnego banalnego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej złożonym wyzwaniom, takim jak chociażby implantologia. 

W czym może pomóc chirurg stomatologiczny i w jakich sytuacjach warto się do niego wybrać?

Warto mieć świadomość, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W zakres jego oferty wchodzi przede wszystkim usuwanie zęba mądrości czy wycinanie różnorakich ubytków zębowych, a także implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest również lekarzem, do którego należy wybrać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym również odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na profesjonalne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całego wnętrza jamy ustnej.

Powiązane posty