Psychologia Bez kategorii Dom opieki dla seniora – co powinien mu zapewnić?

Dom opieki dla seniora – co powinien mu zapewnić?

Zdarza się, że przychodzi chwila, kiedy musimy poszukać opieki dla seniora. Nie ważne czym jest to spowodowane, ważne jest znalezienie perfekcyjnego ośrodka, gdzie specjaliści zatroszczą się o naszego bliskiego. O czym pomyśleć przy szukaniu domu opieki? 

Czym się różni dom pomocy społecznej od zakładu opiekuńczo-leczniczego?

Państwowe domy opieki dzielimy na takie dla seniorów dostatecznie zdrowych i dla tych, u których niezbędna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie powinno być problemu z otrzymaniem miejsca w pokoju, ich koszt pokrywa w całości lokator i zapewniają tylko najważniejszą formę opieki, chodzi tutaj o miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Zdecydowanie ciężej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami ze zdrowiem. Oprócz podstawowych potrzeb potrzebują oni także pomocy lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek leży po stronie NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Niektóre prywatne domy opieki bywają częściowo finansowane z NFZ, jednak najczęściej jest to wydatek od 2 do nawet 7 tys. zł miesięcznie.

W większości przypadków prywatne domy opieki pobierają dodatkową opłatę między innymi za lekarstwa, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Co takiego mają w sobie prywatne domy opieki, że mimo swojej wysokiej ceny wciąż są atrakcyjnym wyborem?

Po pierwsze dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo prostszy, głównie ze względu na fakt, że nie trzeba ograniczać się do wizyt na NFZ. W większości domów opieki znajduje się fizjoterapeuta, który oferuje dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, ćwiczenia te są dodatkowo płatne, ale tak samo jak w przypadku lekarza – dostępne są na teraz, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.

W dodatku do takiego domu opieki dla seniora dostajemy miejsce od razu, nie musimy wypełniać ogromnej ilości dokumentów, tak jak przy próbach dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i sporo domów seniora ma dużo udogodnień, takich jak dostosowana dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Bardzo często warunki są dużo lepsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo wyższa niż tych publicznych.

Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

Najważniejsze jest wybranie takiego ośrodka, który jest w ciekawej lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na domy Sanus – dom opieki, zlokalizowany w Radlinie, tj. w sąsiedztwie takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój. Na pewno będą w stanie zaoferować Ci najlepszą opiekę. 

Jeżeli masz taką możliwość to odwiedź najpierw placówkę i zobacz co ma do zaoferowania. Dosyć istotne jest ocenienie kompetencji osób zajmujących się naszym seniorem – to oni będą za niego odpowiedzialni. Następna istotna rzecz to dowiedzenie się jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest moment na aktywność fizyczną, zajęcia z rozwijania hobby czy ośrodek organizuje jakieś dodatkowe integracje. Dopytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i czego można oczekiwać w kwestii podawania posiłków.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniej będziecie się czuć kiedy zawieziecie tam swojego rodzica albo dziadka. W końcu to nie jest 2-tygodniowy pobyt w sanatorium, tylko przeprowadzka, więc warto aby dla każdej ze stron było to wygodne.

Powiązane posty