Psychologia Księgowość Kulisy pracy w biurze rachunkowym

Kulisy pracy w biurze rachunkowym

Kulisy pracy w biurze rachunkowym post thumbnail image

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które zamiast przedsiębiorców kalkuluje podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Dosyć często prowadzi poza tym dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków profesjonalnego biura rachunkowego należy również prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też niewielkie firmy bardzo często chcą zacząć współpracę z biurem księgowym, niż prowadzić księgi we własnym zakresie. 

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Na rynku trafimy na niesamowicie dużo biur księgowych. Mogą to być nieduże rodzinne firmy, duże firmy zatrudniające kilkadziesiąt księgowych, ale również ogólnopolskie mobilne księgowości. Z pewnością trudno jest odnaleźć , która będzie pasować wszystkim.

Warto zweryfikować, czy przedsiębiorstwo, któremu planujesz zostawić całą księgowość posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i posiada Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie trzeba też mieć certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który opłaca się sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe przydzielają konkretnego księgowego, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie informacje o Tobie zawsze przy sobie. Tańsze przedsiębiorstwa zazwyczaj nie dają takich możliwości i zazwyczaj, kiedy potrzebujesz jakiś informacji powinieneś dzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż przypadkowy doradca znajdzie dane na temat Twojej firmy.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

Na wstępie warto zacząć współpracę z biurem księgowym ponieważ jest to ogromna oszczędność czasu. Prowadząc firmę niejednokrotnie korzystniej jest poświęcić go na pozyskiwanie nowych kontrahentów, a także lepszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne tworzenie dokumentacji księgowej. W dodatku – aby należycie prowadzić finanse w firmie trzeba być na bieżąco z wciąż modyfikowanymi ustawami w zakresie rachunkowości.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za błędy. Jeśli złożysz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a na dobitkę, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy opłacasz rzetelne biuro rachunkowe – to ono płaci karę.

Powiązane posty