Psychologia Zdrowie Ile kosztuje zrobienie rezonansu magnetycznego?

Ile kosztuje zrobienie rezonansu magnetycznego?

Ile kosztuje zrobienie rezonansu magnetycznego? post thumbnail image

Współcześnie osiągnięcia w nowej technologii zauważalny jest szczególnie w ochronie zdrowia. Powstają coraz nowocześniejsze urządzenia do diagnostyki, umożliwiające lekarzom na dokładne zobrazowanie ludzkiego ciała i są bezcenną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim urządzeniem jest z pewnością MRI. Jest to badanie nieszkodliwe dla pacjenta, nieinwazyjne. Pozwala precyzyjne pokazanie niemalże całego organizmu. Jest możliwość wykonania go w ramach narodowego funduszu zdrowia, a także samodzielnie. Jaki jest koszt takiej diagnostyki? Czy opłaca się wykonać prywatnie? Wszystko zależy od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym warto się zapoznać. Rezonans magnetyczny jest z na pewno podstawowym urządzeniem zwłaszcza w szpitalach, oraz różnego rodzaju pracowniach diagnostycznych oferujących swoje usługi nie posiadając kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze coraz częściej zlecają skan wybranego obszaru ciała, gdyż jest to znaczne ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

MRI- co to jest?

MRI jest badaniem umożliwiającym uzyskanie skanów ciała w wielu płaszczyznach. Jest to szczególnie wartościowe badanie, pozwalające dokładny podgląd badanego obszaru. Należy pamiętać, że jest to badanie nieinwazyjne stosujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje zjawisko rezonansu, a zadaniem komputera jest przetworzenie danych na obraz w trójwymiwarze. MRI można również wykonać z użyciem kontrastu, który po zaaplikowaniu umożliwia precyzyjny obraz i sprawdza się zwłaszcza w badaniu naczyń krwionośnych. 

Kiedy zrobić badanie MRI??

Diagnostyka rezonansem magnetycznym ma wysoką wartość diagnostyczną, umożliwia na ujrzenie wielu zaburzeń, które przy innych badaniach byłyby niewidoczne. Przede wszystkim używa się go przy diagnostyce raka, zaburzeń układu nerwowego, stanów zapalnych a także wielu innych. Na pewno nie zawsze konieczne jest obrazowanie całego ciała, diagnostyka rezonansem można wykonać niektórych części ciała jak np.:

  • rezonans głowy,
  • rezonans kręgosłupa,
  • MRI jamy brzusznej,
  • MRI całego ciała,
  • MRI kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wystawia lekarz, a to jaki właściwie rezonans zleci zależne jest oczywiście od występujących dolegliwości. MRI ma nieocenioną wartość również przy diagnostyce tętniaków oraz urazów mózgu. Jest to badanie bardzo ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy liczy się czas, a zrobienie kilku innych badań obrazowych trwałoby zbyt długo.

Kiedy rezonans magnetyczny nie może być zrobiony

Rezonans magnetyczny z pewnością należy do badań bezinwazyjnych i niegroźnych dla chorego. Jednakże są sytuacje, które uniemożliwiają wykonanie skanu. Używane pole magnetyczne może mieć szkodliwy wpływ w przypadku niektórych wszczepionych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca czy neurostymulator. Dotyczy to również wielu innych ciał obcych znajdujących się w ciele, m.in. aparat ortodontyczny lub śruby. Diagnostyka rezonansem magnetycznym z wykorzystaniem kontrastu może być zakazane przy schorzeniach nerek, gdyż substancja ta mocno je obciąża. Szczególną ostrożność trzeba zachować w u alergików, gdyż kontrast może uczulić. Dla ludzi cierpiących na lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami takie badanie może być wyjątkowo trudne.

Na czym polega badanie MRI?

MRI nie jest złożonym badaniem. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, a następnie jest wsuwany do tunelu gdzie wykonywany jest skan. Istotne jest, aby w trakcie badania leżeć bez ruchu. Osoba, która wykonuje badanie siedzi w osobnym pomieszczeniu, ale ma nieprzerwany kontakt z chorym. W zależności od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Jaki jest koszt badania MRI

Badanie z użyciem MRI jest refundowane przez NFZ, niestety czas oczekiwania jest wyjątkowo długi. Warto również udać do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w rezonans i osobiście opłacić to badanie. Jaki jest koszt wykonania rezonansu? Zależy to od zakresu badania, cennika udostępnionego przez pracownię diagnostyczną oraz czy zrobione będzie ono przy użyciu kontrastu. Zazwyczaj ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za badanie głowy zapłacimy ok. 400 zł, natomiast za skan całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W nieprawidłowościach ginekologicznych kieruje się pacjenta na rezonans miednicy, którego koszt wynosi ok. 600 zł. Przed udaniem się na badanie bez refundacji należy zapoznać się z cenniekiem aby móc wybrać najkorzystniejsze miejsce.

Powiązane posty

Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Nie można zaprzeczyć, że w sytuacji bólu zębów lub różnorakich przypadłości jamy ustnej trzeba wybrać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takowych fachowców