Psychologia Zdrowie Czym różnią się zawody okulisty, optyka i optometrysty?

Czym różnią się zawody okulisty, optyka i optometrysty?

Czym różnią się zawody okulisty, optyka i optometrysty? post thumbnail image

Coraz częściej czas wolny spędzamy przed ekranem komputera, czy telewizora. Lekarze oceniają, że większość Polaków ma wadę wzroku. Wbrew pozorom nie są to schorzenia dotykające ludzi starszych, ale również młodych. Z tego powodu kiedy przypuszczamy, że mamy wadę wzroku, powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty. Wykona on stosowne badania, postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie, czy okulary. Z pewnością każdy wie czym trudni się okulista. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka i optometrysty? Kiedy należy się do nich udać? Ich wspólnym zadaniem jest zadbanie o odpowiednią jakość widzenia. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty udać się w zależności od problemu. Czym dokładnie się zajmują?

Okulista – kiedy warto się do niego udać? 

Na pewno większość osób wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości związanej z oczami trzeba od razu się do niego udać. Postawi on właściwą diagnozę, a później dopasuje leczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba może również wydać receptę na odpowiednie leki czy okulary. Okulistę należy odwiedzić nie tylko w przypadku słabego widzenia, ale również przy każdej dolegliwości w okolicy oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Należy pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim. Oczywiście schorzenia w obrębie oczu można leczyć również w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam specjaliści najczęściej robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistów znajdują się prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz prywatnie.

Czym specjalizuje się optometrysta?

Należy pamiętać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy skończyć studia w zakresie optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały kłopotów ze wzrokiem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy , która zajmuje się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty powinniśmy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, szczególnie w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś wyraźnie zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty należy przede wszystkim:

  • przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • diagnostyka ostrości widzenia przy użyciu specjalistycznego sprzętu,
  • diagnoza nieprawidłowości ruchu gałki ocznej,
  • udzielanie porad w zakresie ochrony narządu wzroku, a także dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Nie można zapominać, że w części krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualny problem przekracza zakres jego kompetencji, wtedy kieruje on pacjenta do lekarza.

W czym może nam pomóc optyk? 

O ile o specjalizacji optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest znacznie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista albo optometrysta wypisze nam receptę na okulary, nasze kroki powinniśmy skierować do salonu optyka. Odpowiada on za dopasowanie właściwych okularów, a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawy ich. Warto wspomnieć, że optyk może ukończyć studia podyplomowe co uprawni go do samodzielnego przeprowadzenia badania ostrości wzroku. W takiej sytuacji optyk zyskuje drugą specjalizację w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary można udać się do odpowiedniego specjalisty, który będzie potrafił dopasować właściwe oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy. 

Pozostałe specjalizacje w zakresie badania wzroku 

Nie można zapominać, że specjalizacją w dziedzinie optometrystyki jest także kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód trzeba skończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei zajmuje się wspomaganiem pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych czy rehabilitacji narządu wzroku. Następną specjalizacją w dziedzinie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Zajmuje się on osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj specjaliści pracujący z osobami niewidzącymi poszerzają swoje kompetencje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć w zakresie orientacji w przestrzeni. Zmysł wzroku jest niezwykle istotny w życiu codziennym, dlatego warto o niego dbać. jeśli pojawia się jakakolwiek dolegliwość należy bez zwłoki udać się po poradę do specjalisty, który będzie umiał dopasować właściwe leczenie. W takim przypadku nizwykle ważna jest profilaktyka, dlatego zaleca się regularne badanie wzroku raz na rok. Zwłaszcza osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne muszą kontrolować wzrok. Lekarz sprawdzi, czy szkła są dobrze dobrane i czy spełniają swoje zadanie. Zdarza się, że dane szkła nie służą poprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.

Powiązane posty