Psychologia Edukacja Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole?

Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole?

Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole? post thumbnail image

Jakimi metodami można uczyć języka angielskiego przedszkolaki?

Istnieje sporo metod nauki i inne będą użyte w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne przy dzieciach w wieku przedszkolnym. W przypadku małych dzieci najczęściej używane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • nauka metodą komunikacyjną,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier oraz zabaw w języku obcym, co za tym idzie jest idealna zarówno dla przedszkolaków, jak i trochę starszych dzieci. Nauka przy pomocy metody reagowania całym ciałem też jest często widywana w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, dlatego że związana jest z reakcją motoryczną malucha. Często używana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które znają już trochę język i zakłada ona, że od początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Nauka języka angielskiego metodą immersji – jak wygląda?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod na naukę języka w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada wielu fanów, ponieważ uczy dzieci języka obcego, bez przekładania wszystkiego na język polski. W konsekwencji pociechy zdobywają umiejętności językowe podświadomie, w podobny sposób jak swój pierwszy język. Tym sposobem angielskiego przeważnie naucza się w językowych przedszkolach niepublicznych, gdzie pracują native speakerzy. Dzieci wykorzystują języka obcego w prawdziwych sytuacjach – podczas gier, posiłków albo spacerów. Przynosi to niesamowite rezultaty i sprawia, że maluchy nie stresują się w trakcie używania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu użyli, jak to ma miejsce u dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym prościej łapią język obcy. Przy większych dzieciach trudniej jest wprowadzić część z wymienionych sposobów, przykładowo niezmiernie lubianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym w mig uczą się nowych słówek i prostych zwrotów. Świetnie także działa u nich nauka przy użyciu zabawy, co niekoniecznie będzie odpowiednim sposobem w przypadku uczniów wyższych klas szkół podstawowych. Warto mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki dzieci w wieku przedszkolnym. To co najważniejsze, to małe dzieci mają krótki czas koncentracji i lepiej nie angażować ich w kilka godzin nauki od razu. Lubią naśladować innych, więc doskonale sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – dzieci takie błyskawicznie uczą się przez sytuacje stymulujące zmysły. Z tego powodu fantastycznie jest poprowadzić naukę metodami naturalnymi, w których nie ma potrzeby siedzieć w ławce, ale bawić się i powtarzać rymowanki, albo śpiewać piosenki. 
Bardzo ważne jest znalezienie idealnego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą umieli uczyć takie dzieci. Oczekiwania powinno spełnić przedszkole niepubliczne w Łomiankach.

Powiązane posty