Psychologia Edukacja Żłobek a klubik – czy wiesz jaka to różnica

Żłobek a klubik – czy wiesz jaka to różnica

Żłobek a klubik – czy wiesz jaka to różnica post thumbnail image

Rodzice, którzy po skończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy w pełnym wymiarze godzin muszą wybrać dla maluszka dobrą placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla maluszka, jak i dla opiekunów. Z tego powodu warto poszukać naprawdę dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić radością. Jeśli nie ma pomocy ze strony rodziny czy opiekunki, rodzice muszą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla mniejszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice między tymi dwiema placówkami? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Dlaczego warto wybrać żłobek?

Żłobki są placówkami, których najistotniejszym zadaniem jest zagwarantowanie opieki najmniejszym dzieciom. Do żłobka mogą być zapisane dzieci już od skończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Niekiedy, w wyjątkowych sytuacjach chodzą tam również czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Jak długo może zostać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to do 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po napisaniu podania i opłaceniu nagdodzin, czas ten może zostać przedłużony. Kto może założyć żłobek? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Kto może otworzyć żłobek albo klub dziecięcy? 

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je otworzyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, lub instytucje publiczne. Trzeba pamiętać, że warunki są nieco inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Na czele obydwu tych placówek staje dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Oczywiście, otwierając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, która regulowana jest odpowiednimi przepisami. Bardzo ważnym aspektem jest znalezienie właściwego lokalu, który spełnia przepisy sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Na pewno w takich placówkach nie może zabraknąć kadry, która spełnia odpowiednie wymogi. W żłobku musi być zatrudniona również pielęgniarka. Następną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla podopiecznych. Można to rozwiązać na dwa sposoby: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one gotowane na miejscu w placówce, jeżeli w budynku znajduje się kuchni. Z tego względu, że najmłodsze dzieci wymagają szczególnego traktowania, wymagania dla danego obiektu określa inspektor sanitarny. Otworzenie żłobka albo klubu dziecięcego zobowiązuje do uzyskania do właściwego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice stojący przed wyborem najlepszej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź odpowiedź zależna jest od wielu uwarunkowań, które trzeba wziąć pod uwagę. Należy rozważyć, czego potrzebują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeżeli wymagana jest opieka przez cały dzień, bo rodzic pracuje na cały etat, a do tego musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wymagana jest opieka tylko na parę godzin w ciągu dnia, wtedy można przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Czasami jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało miejsca w wybranym żłobku. W takiej sytuacji będąc na liście rezerwowej może chodzić do klubu malucha i powoli przyzwyczajać się do obecności innych dzieci i opiekunów.

Dużo klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim ma w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a opiekun nie płaci za cały dzień. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Warto pamiętać, że obydwie placówki zostały stworzone specjalnie dla dzieci, żeby zagwarantować jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko na pewno będzie bezpieczne, i będzie mogło się dobrze rozwijać. Surowe kryteria przyjęcia sprawiają, że są tam zatrudniane osoby, które posiadają wiedzę na temat odpowiedniej opieki nad małymi dziećmi. Maluch, który uczęszcza na zajęcia z pozostałymi dziećmi szybciej się rozwija i umie sobie poradzić z wieloma sytuacjami. 

Powiązane posty