Psychologia Zdrowie Jak często należy chodzić do stomatologa?

Jak często należy chodzić do stomatologa?

Jak często należy chodzić do stomatologa? post thumbnail image

Nawet bardzo dokładna i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie zagwarantuje, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Dlatego tak ważne są regularne wizyty profilaktyczne, które pozwalają dochować zdrowie jamy ustnej oraz wcześnie rozpoznać ewentualne zaburzenia.
Przyjęło się, że przeciętna osoba dorosła powinna chodzić do gabinetu stomatologicznego choć raz na pół roku.

Podczas wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu przeprowadzi precyzyjną ocenę stanu jamy ustnej, weryfikując stan uzębienia jak i otaczającego je przyzębia. Poprzez to można wcześnie rozpoznać wszystkie alarmujące zmiany i w sytuacji konieczności podjąć właściwe kroki. Jeśli zaburzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie zostanie wielce ułatwione, a w niektórych wypadkach może uda się je ominąć.

Wizytę kontrolną wskazane jest dodatkowo złączyć z fachową higienizacją uzębienia, która pozbędzie się z powierzchni zębów alarmujące naloty, oszczędzając całego szeregu problemów w przyszłości.
Gabinet stomatologiczny częściej winny odwiedzać panie w stanie błogosławionym ,a także dzieci – te dwie grupy są wyjątkowo narażone na próchnicę, dlatego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ponawianie wizyt co 3 miesiące

Czym może grozić ignorowanie wizyt?

Pierwsze syndromy problemów z zębami są zazwyczaj nie do wychwycenia w samodzielenie. Zmiany bywają znikome, nie sprawiają dyskomfortu oraz żadnych nieprzyjemnych oznak. Ukazujące się białe plamy, które mogą mówić o rozwoju próchnicy, nieraz lokalizują się na styku zębów. Dopiero w trakcie wizyty kontrolnej, po precyzyjnym wyczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie oszacować etap zaawansowania schorzenia.

Z reguły przebarwienia są ignorowane przez pacjentów, którzy nie mają wiedzy, iż są w stanie świadczyć o poważnym i tak powszechnym problemie. Nieleczone lub wykryte w niezwykle zaawansowanym stopniu ubytki, mogą prowadzić do zauważalnych zmian, obumarcia zęba, a także jego utraty.

Warto korzystać z możliwości stomatologii zachowawczej i kultywować zasadę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Cykliczne wizyty kontrolne u dentysty czy też profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko pojawienia się poważnych przypadłości jamy ustnej.
Dokładna higiena jamy ustnej znacznie spowolni nagromadzanie kamienia oraz rozmnażanie się bakterii.

Natomiast zbyt sporadyczne kontrole u dentysty, a dodatkowo czekanie na ostatnią chwilę z umówieniem się na wizytę, kiedy pojawią się już dolegliwości, mogą prowadzić do poważnych problemów z zębami. Odbywanie profilaktycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli rozpoznać dręczące zmiany na wczesnym etapie, rozpocząć leczenie oraz nie doprowadzić do rozwijania się dolegliwości.
Wczesne znajdowanie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie zachowawcze zębów jest niebolesne, szybkie i bezproblemowe.

Jak przebiega przegląd jamy ustnej u dentysty?

Jakiekolwiek badanie dentysta powinien zacząć od konwersacji z pacjentem, a więc tzw. wywiadu medycznego w kwestii całościowego stanu zdrowia i jego ewentualnego pogorszenia się, od ostatniego spotkania. Kontrolne badanie to przeważnie wzrokowa oraz dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, warg, policzków oraz kształtów łuków zębowych.

W jego trakcie stomatolog jest w stanie zobaczyć nawet najmniejsze niepokojące zmiany. Jest to prostsze, jeśli wcześniej zostanie przeprowadzone dokładne oczyszczenie zębów. Po usunięciu nalotu oraz kamienia nazębnego ponad linią dziąseł mogą ukazać się niewidoczne ubytki. W związku z tym scalling oraz piaskowanie u stomatologa zaleca się realizować wraz z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale przede wszystkim profilaktyczny, co najmniej raz na pół roku.

Powiązane posty

Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?Czym chirurg stomatologiczny różni się od dentysty i co wchodzi w zakres jego obowiązków?

Nie można zaprzeczyć, że w sytuacji bólu zębów lub różnorakich przypadłości jamy ustnej trzeba wybrać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takowych fachowców