Psychologia Księgowość Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie?

Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie?

Co warto wiedzieć o wynajmie mieszkania turystom w Krakowie? post thumbnail image

Nie od dziś jest jasne, że warto wynajmować lokale ze względów finansowych. Im bardziej turystyczne miejsce, tym lepiej wynajmować mieszkanie turystom. W szczególności dzisiaj, kiedy apartamenty cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej podróżujący wybierają prywatne apartamenty, zamiast pokoi w hotelu. Na skutek tego są bardziej niezależni, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często również cena jest o bardziej atrakcyjna. Zachęca też do tego spora ilość stron internetowych, na których znajdziemy ogłoszenia z krótkoterminowym wynajmem. O czym warto wiedzieć podczas wynajmowania apartamentu turystom i na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Gdzie wystawić obiekt na najem krótkoterminowy?

Zdecydowanie najbardziej popularnym sposobem jest zostanie gospodarzem na portalu Airbnb. Drugą opcją będzie założenie firmowego konta na stronie Booking. To na tych portalach turyści najczęściej szukają noclegów. Oprócz tych najpopularniejszych opcji można także wystawić ogłoszenie na takich portalach jak olx, nocowanie, albo po prostu na facebookowych grupach.

Powinno się zwrócić uwagę na to, że większe miejscowości, takie jak Kraków, nakazują zgłoszenia wynajmowanego mieszkania na dedykowaną listę. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia wynajmowanego lokalu wynajmowanie będzie niezgodne z przepisami. Do listy dostęp ma każdy zainteresowany. Wszystko to przez wiele zażaleń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych apartamentów.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Jednym z częściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy niezbędne jest zakładanie działalności gospodarczej, żeby oferować najem krótkoterminowy. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ definicja mówi, że tego typu najem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a co za tym idzie należy działalność gospodarczą stworzyć. Znane są jednak sytuacje, w których osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, działalności nie zakładały i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który twierdził, że powinni płacić wyższy podatek. Każdy powinien indywidualnie przeanalizować czy musi działalność zaczynać, czy nie. Wszystkie księgowe w Krakowie na pewno z chęcią sprawdzą czy zachodzą właściwe przesłanki, żeby działalność gospodarczą otwierać, czy nie.

Rozliczanie podatku od najmu krótkoterminowego

To co jednak jest oczywiste, to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem mieszkań przynosi nam korzyść majątkową, to musimy to zaliczyć jako nasz dochód. Jeśli mamy wyżej wspomnianą działalność gospodarczą to najlepiej udać się po radę do księgowej w Krakowie. Opcji na rozliczenie jest kilka. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z zasad ogólnych. Wtedy od przychodów najlepiej jest odliczyć koszty – jest to najbardziej korzystna opcja. Do wielkiego wora z kosztami można zaliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt oraz czynsz do spółdzielni. W takiej sytuacji musimy rozliczyć tylko dochód, a podatek jest wtedy w wysokości 17%.

Jak możecie łatwo zobaczyć – krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań wiąże się z paroma formalnościami, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że zawsze możecie skontaktować się z księgowymi w Krakowie, gdyż tam znajdziecie wszystkie potrzebne informacje o zaczynaniu działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań nie jest tym samym, co najem długoterminowy i zdecydowanie warto policzyć czy jest korzystniejszy. W takich sytuacja też warto wybrać się do księgowej w Krakowie.

Powiązane posty