Psychologia Zdrowie Dlaczego powstaje i jak usunąć kamień nazębny?

Dlaczego powstaje i jak usunąć kamień nazębny?

Dlaczego powstaje i jak usunąć kamień nazębny? post thumbnail image

Można uznać, że obecnie prawie każdy borykał się z zagadnieniem kamienia nazębnego. Szacuje się, że aż 9 na 10 osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak ważne są systematyczne przeglądy jamy ustnej u stomatologa. Warto wspomnieć, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest trudne, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Oczywiście część ludzi jest o wiele bardziej narażona na powstanie kamienia niż pozostali. To schorzenie dotyczy zwłaszcza amatorów kawy, palaczy papierosów a także osób, które zazwyczaj piją zieloną herbatę. Niewystarczająca higiena zębów także znacznie przyczynia się do powstania kamienia. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem zastanawia się czy da się usunąć kamień domowymi sposobami? Czy jedyne rozwiązanie to odwiedzenie stomatologa?

Dopiero gdy mamy wyleczone zęby możemy zająć się poprawianiem swojego uśmiechu i zrobić sobie implanty.

Kiedy zazwyczaj pojawia się osad nazębny?

Niemal każdy zetknął się z dolegliwością jaką jest kamień nazębny. Dlatego trzeba zadać sobie na pytanie skąd on się właściwie bierze i czym właściwie jest? Można powiedzieć, że kamień nazębny jest mieszanką bakterii, resztek jedzenia a także soli mineralnych. Zbiera się on zazwyczaj w okolicy linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w postaci żółto – brązowego nalotu. Może uszkadzać zęby i być powodem tworzenia się próchnicy. Jest to idealna pożywka dla drobnoustrojów, które powodują stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem bytowania bakterii, z tego powodu właściwa higiena zębów jest tak ważna. Często jednym z objawów rozwiniętego osadu nazębnego oprócz widocznego nalotu jest także nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego

Kiedy osad nazębny jest tak rozwinięty, że staje się przyczyną próchnicy a także stanu zapalnego dziąseł trzeba bezwzględnie iść na wizytę do dentysty. Jednakże w przypadku mniej zaawansowanego problemu można próbować domowych sposobów. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty pasta z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego. Te dwa elementy wymieszane razem skutecznie potrafią usuwać kłopotliwy nalot. Kolejną metodą usuwania kamienia nazębnego własnoręcznie jest ocet jabłkowy. Szorowanie zębów co tydzień octem działa bakteriobójczo i posiada właściwości przeciwpróchnicze. Mało kto wie, że do pozbywania się kamienia nazębnego przydatne mogą się okazać także drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej środowisko niedobre dla życia bakterii. Mówiąc o domowych sposobach leczenia kamienia nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Robi się z niego masę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Usuwanie osadu nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Na pewno należy próbować pozbyć się kamienia nazębnego własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Jednak kiedy schorzenie jest bardziej rozwinięte konieczna może okazać się wizyta u lekarza stomatologa. Należy znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Urozmaicony wybór stomatologów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze kamień nazębny jest prosty do usunięcia, a często pojawia się on w miejscach trudno dostępnych. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc dentysty i użycie profesjonalnego sprzętu. Należy zaznaczyć, że leczenie kamienia nazębnego jest istotną profilaktyką schorzeń w zakresie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica czy stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z podstawowych usług klinik stomatologicznych, a sama procedura nie jest trudna do przeprowadzenia. Pozostaje zastanowić się jak często trzeba zgłaszać się na usuwanie kamienia nazębnego? Lekarze dentyści zalecają wykonywanie tego zabiegu co roku. Na pewno trzeba podejść do tego problemu w zależności od przypadku, ponieważ niektórzy pacjenci mają tendencję do gromadzenia się kamienia, pomimo starannej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj lekarz dentysta wskazuje na konieczność wykonania zabiegu podczas przeglądów stomatologicznych. Warto pamiętać o systematycznym pozbywaniu się osadu nazębnego, gdyż może on zapobiec wielu problemom w przyszłości.

Powiązane posty