Psychologia Zdrowie Sauna – jakie ma wady i zalety w czasie pandemii covid?

Sauna – jakie ma wady i zalety w czasie pandemii covid?

Sauna – jakie ma wady i zalety w czasie pandemii covid? post thumbnail image

Sauny znane są ludziom już od zamierzchłych czasów. Teraz z sauny może skorzystać prawie każdy kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Zazwyczaj znajdują się one przy basenach publicznych, ale również można spotkać je w gabinetach spa, hotelach i gabinetach masażu. Sesja w saunie posiada wiele korzyści zdrowotnych, można uznać, że jest to zabieg ciepłoleczniczy. Dostępnych jest kilka typów saun – każda trochę różni się parametrami takimi jak wilgotność i temperatura. Wykonane są one z innych surowców i nieco inaczej działają na nasz organizm. Można wyróżnić sauny suche, parowe a także na poczerwień. Specjaliści twierdzą, że należy korzystać z sauny ze względów zdrowotnych, a najlepiej korzystać regularnie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie właściwie korzyści może nam przynieść zabieg w saunie? Czy chodzenie do sauny w czasie pandemii covid jest bezpieczne?

Osoby, które mogą, i lubią chodzić do sauny mogą przemyśleć wybudowanie niewielkiej sauny w swoim ogródku. Na pewno jest to bezpieczne miejsce, i nie trzeba będzie rezygnować z tak dobroczynnych sesji w saunie. Są przedsiębiorstwa, które zajmują się budową sauny, warto znaleźć odpowiednią i zapoznać się z ofertą – np. sauny fińskie warszawa

Sauny – do której warto się udać?

Jak już wspomniano wyżej, każdy rodzaj sauny ma trochę odmienne parametry. W saunach używana jest wysoka temperatura, która wpływa dobroczynnie na ludzki organizm. Jakie są typy saun? Teraz powstają różne modyfikacje jak np. sauna z aromaterapią, ale najpopularniejsze są m. in.:

Sauna fińska

Sauna sucha, albo inaczej mówiąc fińska – jest to pomieszczenie od środka wyłożone drewnem, które doskonale izoluje i przeciwdziała wylatywaniu ciepła. Najczęściej podłużne siedziska wewnątrz mocuje się kaskadowo, tak aby można było wybrać na jakiej wysokości chce się siedzieć. Źródłem ciepła  w takiej saunie jest zazwyczaj elektryczny piecyk, na którym umieszczone są specjalne skały uwalniejące ciepło na zewnątrz. Warto je raz na jakiś czas polać wodą tak, żeby na moment podnieść wilgotność powietrza. Ławy zamocowane na różnych wysokościach pozwalają na wybór najlepszej temperatury – należy pamiętać, że ciepło ulatuje zawsze do góry, tak więc najcieplej jest pod sufitem.

Sauna parowa

Sauna parowa (łaźnia parowa) – uważa się, że jest to sauna wywodząca się z dawnych tradycji słowiańskich. W przeciwieństwie do sauny suchej nie jest ona wykończona drewnem, a ozdobną ceramiką. Również ławy wyłożone są tym samym materiałem co ściany. Gorąca para jest doprowadzana do wewnątrz za pomocą odpowiednich kanałów. Najczęściej wilgotność wewnątrz sięga nawet 100 %, temperatura z kolei waha się między 40 – 60 stopni. Istotą tej sauny, tak jak w suchej jest przegrzewanie ciała, ale w mniejszej temperaturze. Wilgotne powietrze sprawia, że organizm się nie poci, a co za tym idzie nie może się chłodzić.

Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który staje się coraz bardziej popularny szczególnie w ostatnim czasie. Jest ona nieco podobna do sauny suchej z tego względu, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w sytuacji sauny suchej piecyk. Ten typ sauny przeznaczony jest do naświetlania całego ciała.

Gdzie zlokalizowane są sauny?

Sauny można znaleźć w dużych miastach zarówno na basenach miejskich, jak i w centrach spa, siłowniach, centrach sportowych, oraz uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest naprawdę urozmaicony wybór tego typu miejsc. Co więcej posiadaja one odmienną ofertę. Część oferuje takie urozmaicenia jak sesje saunowe z muzyką z użyciem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca posiadają również biosaunę czy groty solne. Są to przestrzenie stworzone po to, aby zatroszczyć się o swój organizm i móc się zrelaksować po ciężkim tygodniu. Szczególnym powodzeniem cieszą się sauny w centrach sportowych, a także basenach, gdzie po dużym wysiłku fizycznym można zregenerować ciało oraz zmęczone mięśnie. Eksperci są zgodni, że systematyczne sesje w saunie przynoszą ogromne korzyści dla naszego organizmu. Warto korzystać z saun, szczególnie, że koszt nie jest wygórowany.

Czy można zarazić się covidem w saunie?

Od dłuższego czasu cała ludzkość mierzy się z pandemią koronawirusa. Wiele osób usuwa się z życia towarzyskiego w obawie przed zarażeniem. Ale czy słusznie? Naukowcy od wielu miesięcy próbują się dowiedzieć, gdzie zazwyczaj dochodzi do zarażenia. Z pewnością wirus najszybciej przenosi się z człowieka na człowieka. Z tego powodu doradza się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. A sauna z pewnością takim miejscem jest. Jakiś czas temu odkryto, że wirus umiera w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, aczkolwiek wysoka wilgotność sprzyja jego namnażaniu. Oczywiście istnieje jakieś ryzyko zarażenia się w saunie, jako, że odwiedza ją wiele osób i nie zawsze można uniknąć zarażenia mimo utrzymywania wszelkich środków ostrożności. Saunowanie na pewno poprawia odporność organizmu, dlatego nie warto zupełnie z niego rezygnować.

Powiązane posty