Psychologia Zdrowie Dentysta – wizyta prywatnie czy w ramach NFZ?

Dentysta – wizyta prywatnie czy w ramach NFZ?

Dentysta – wizyta prywatnie czy w ramach NFZ? post thumbnail image

Aby dostać się do dentysty w ramach NFZ nie potrzebujemy skierowania, aczkolwiek zazwyczaj wiąże się to z potrzebą długiego czekania na wizytę albo brakiem możliwości zrobienia zabiegu, jaki akurat potrzebujemy. Nierzadko jest tak, że nie mamy wyjścia i musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u stomatologa, ponieważ ból zęba uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i analizujemy wówczas jakie są ceny za poszczególne usługi u stomatologa w Gryfinie i czym różnią się wykonywane zabiegi od tych na NFZ. Spójrzmy więc na to co może nam zaproponować stomatolog w gabinecie prywatnym, a jakie zabiegi przeprowadza dentysta współpracujący z NFZ.

Jakie zabiegi może zrobić stomatolog w ramach funduszu?

Od dawna wiadomo, że usługi stomatologów w ramach NFZ są inne niż te, co zaproponuje nam lekarz w prywatnym ganinecie. Jest tak głównie dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia nam wszystkich usług. Do stomatologa w ramach NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale musimy liczyć się z tym, że kontrolne badanie lekarskie stomatolog będzie mógł zrobić nam tylko trzy razy na rok, a zdjęcie RTG wewnątrzustne tylko dwa razy. Podobna sytuacja jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w na fundusz dentysta może nam zrobić tylko jeden raz w roku. O ile w przypadku prywatnej wizyty u stomatologa w Gryfinie otrzymamy możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle NFZ refunduje jedynie leczenie zębów przednich. Jeżeli leczenia wymagać będzie znajdująca się z tyłu szóstka lub siódemka – koniecznie musimy wybrać się do prywatnego lekarza. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci i kobiety w ciąży – wówczas leczenie kanałowe jest refundowane w przypadku wszystkich zębów. Udając się na zabieg w ramach NFZ nie często możemy liczyć na bezpłatne znieczulenie, a leczenie pod mikroskopem nie jest możliwe. Różnić będzie się też rodzaj wykorzystywanego uzupełnienia – stomatolog wykonujący refundowany zabieg może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są opłaty za niepaństwową wizytę u dentysty?

Jeżeli zależy nam na lepszej opiece, niż to co oferuje nam Narodowy Fundusz Zdrowia, lub nie możemy poddać się bezpłatnemu zabiegowi, gdyż nie jest on refundowany w gabinetach w ramach NFZ to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są bardzo istotnym elementem naszego ciała i troska o nie przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia, a co więcej możemy być dumni z naszego uśmiechu. Nie ma nic gorszego niż ból zęba w czasie jedzenia albo dyskomfort w czasie picia bardzo zimnych i bardzo gorących napoi. Niestety wizyty dentystyczne w prywatnych gabinetach nie są zbyt tanie, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Zupełnie inny cennik znajdziemy w Gryfinie, a inny w dużym mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Należy tu także podkreślić, że w przeciwieństwie do gabinetów świadczących zabiegi w ramch funduszu, w prywatnych klinikach wykorzystywana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które posiadają znacznie lepsze właściwości i wygląd, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a za usunięcie osadu nazębnego lekarz może wziąć od nas od 100 do nawet 200 zł. Bezdyskusyjnie najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, który musi być leczony, długości leczenia, ilości wymaganych wizyt a także wielu innych czynników, kwota może wahać się między 200 do 600 zł za jeden ząb. Jest to dużo, ale bardzo często nie mamy wyboru, gdyż w ramach NFZ stomatolog może nam wyleczyć tylko siekacze, a o wiele częściej leczenia kanałowego wymagają zęby trzonowe. Jeśli wymagane będzie leczenie przy użyciu mikroskopu to przygotować się musimy nawet na kwotę 1000 – 1500 zł, aczkolwiek takiej usługi w darmowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są główne różnice pomiędzy stomatologiem na NFZ a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób wykonywania zabiegów. Stomatolog, który świadczy zabiegi na NFZ nie może sam podjąć decyzji o sposobie naprawy zębów u pacjenta, tylko ma odgórnie narzucone metody. Na przykład w kwestii wykorzystywanych plomb, będzie to tylko plomba ze srebra, ponieważ NFZ nie oferuje tych światło lub chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja jest w przypadku ekstrakcji zęba. Jeśli pacjent chciałby w przyszłości wstawić implant, to stomatolog w trakcie wyrywania zęba powinien przystosować na to miejsce po zębie specjalnymi materiałami, ale zabieg taki nie jest refundowany przez NFZ i lekarz nie może tego zrobić.

W sytuacji leczenia na NFZ pojawiają się także kłopoty z leczeniem niektórych zębów. Na przykład kanałowo wyleczyć możemy tylko przednie zęby, w przypadku konieczności leczenia trzonowców i przedtrzonowców, trzeba udać się do prywatnego gabinetu. Analogiczna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. NFZ to refunduje ale tylko dla minimum 6 zębów. Jeżeli pacjent musi uzupełnić brak 4 czy 5 zębów, to zmuszony jest za to zapłacić z własnej kieszeni. 

Dentysta pracujący w prywatnych gabinecie oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Dobrym przykładem jest tutaj leczenie kanałowe z mikroskopem. Taki zabieg w placówkach państwowych nie zobaczymy. Analogicznie jest przy wypełnianiu dużych ubytków. Najkorzystniejszym wyjściem jest użycie uzupełnień permanentnych, np. z ceramiki, a to dostępne jest tylko w prywatnych gabinetach.

Możemy też bez limitu korzystać ze znieczulenia do zabiegów, kiedy to w darmowych gabinetach otrzymamy je jedynie przy niektórych zabiegach. Stomatolodzy mogą robić nam zdjęć RTG jamy ustnej – na NFZ przysługują nam jedynie 2 w całym życiu. Podobnie wygląda usuwanie kamienia nazębnego – NFZ opłaca tylko 1 taki zabieg na rok.

Z pewnością różnice między wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na NFZ to nie tylko czas oczekiwania na wizytę. {Różni się to również jakością świadczonych usług i szeroko rozumianymi metodami leczenia. Tylko jeśli chodzi o dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne nie ma znaczących różnic w leczeniu na NFZ czy prywatnie. Niestety na stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest bardzo małą kwotą. Głównie z tego powodu usługi oferowane przez stomatologów w darmowych gabinetach nie są najlepsze i stosowane są materiały, których prywatni lekarze od lat nie stosowali. Posiadanie zdrowych zębów jest mimo wszystko niezwykle istotną rzeczą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, z tego powodu warto czasem wydać większą kwotę i dobrze wyleczyć zęby, które leczenia potrzebują. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Powiązane posty