Psychologia Edukacja Czym prywatne licea przyciągają uczniów i rodziców?

Czym prywatne licea przyciągają uczniów i rodziców?

Czym prywatne licea przyciągają uczniów i rodziców? post thumbnail image

Liceum to nie przelewki. Nastolatkowie zaczynający w niej edukację stają u progu dorosłego życia. Decyzja związana z odpowiednim wyborem liceum może wpływać na resztę życie(a). Uwzględniając stan polskiej(go) szkolnictwa coraz częściej rodzice decydują się na zapisanie swoich pociech w prywatnych szkół(ach). W związku z tym, warto przyjrzeć się co proponują licea prywatne. Gdańsk, Kraków, Wrocław, ale też mniejsze miasta charakteryzują się sporym i różnorodnym wyborem.

Czy można mówić o modzie na prywatne licea?

Prywatne nauczanie ma się nad Wisłą coraz lepiej. Jest to efektem co najmniej kilku czynników. Jednym z nich jest niedofinansowanie sektora publicznego przez państwo. Można się również spotkać z argumentem, że poziom nauczania w szkołach publicznych regularnie ulega obniżeniu. Licea prywatne przez wzgląd na swoją finansową niezależność od państwowych dofinansowań mogą zapewnić sobie na zwalczenie tych problemów. Przeważnie pomimo obowiązującym(ch) mitom(ów) zapewniają wysoki standard kształcenia. Nacisk w tego typu szkołach kładziony jest głównie na naukę języków obcych i systematyczny rozwój dziecka. Prywatne liceum w Gdańsku często ma do dyspozycji innowacyjne(ych) pomocy naukowych. Ponadto zespół pedagogiczny(a) jest złożona z doświadczonych wychowawców o rozległej wiedzy i otwartym spojrzeniu. Brak ogólnodostępnej rekrutacja(i) powoduje, że ilość uczniów bywa ograniczona, co też może nieść z sobą pozytywne rezultaty. Dzięki temu, pedagog może poświęcić każdemu uczniowi więcej uwagi na indywidualne konsultacje.

W zasadzie jedynym(ą) wadą liceów prywatnych jest fakt, że są odpłatne. W związku z tym nie każdego rodzica stać na pokrycie czesnego. Warto tu jednak wspomnieć, że w wielu szkół(ach) opłacenie czesnego uwzględnia różne wycieczki, wyjścia do kin, muzeów bądź teatrów. 

Co oferują prywatne licea

Dzięki rosnącą(ej) rywalizację(i) na rynku, licea prywatne starają się aby prześcigać się w proponowanych nastolatkom i ich rodzicom warunkach. Jest to pozytywne zjawisko z punktu widzenia zainteresowanych.

Prywatne szkoły przedstawiają się jako instytucje stawiające na bliskie stosunki międzyludzkie – na pracę w grupie oraz samodzielną. Dzięki stosunkowo małym klasom, nastolatkowi poświęca się więcej czasu ulepszając jego mocne atrybuty i zmniejszając jego mankamenty. Tego typu podejście pozwala na ułatwienie w odkryciu zainteresowań i predyspozycji nastolatka. Wsparcie w rozwoju przynosi w ostatecznym rozrachunku holistyczne przygotowanie do wkroczenia w dorosłe życie oraz na rynek pracy.

Poza tym spory nacisk kładzie się na organizację różnego typu warsztatów, spotkań z inspirującymi ludźmi czy też zajęć praktycznych. Dzięki takim rozwiązaniom uczeń ma szansę zdobyć wiedzę nie tylko teoretyczną, ale także praktyczną. Ponadto wiele szkół nawiązuje współpracę z uczelniami wyższymi. Dostają dzięki temu wsparcie od najlepszych specjalistów w danych przedmiotach.

Jak zapisać dziecko do prywatnego liceum?

Wybierając tego rodzaju liceum przede wszystkim trzeba brać pod uwagę zainteresowania ucznia, a także cele, które przed sobą stawia. Warto przed podjęciem ostatecznej(go) decyzji poświęcić jakiś czas na zastanowieniu się nad przyszłością. Zdefiniowany i wiedzący czego chce uczeń dzięki należytemu wsparciu rodziców i nauczycieli może zdobyć więcej. Rekrutacja do prywatnego liceum startuje od kontaktu ze szkołą, następnie ma miejsce indywidualna(ej) rozmowy rodziców oraz aplikującego z przedstawicielstwem placówki. Na podstawie tego typu wywiadu środowiskowego najczęściej zapada decyzja o kwalifikacji ucznia do następnych w kolejności etapów naboru. Podsumowując – warto być świadomym jakie cele przyświecają szkole i upewnić się, że uzupełniają się z celami ucznia i jego opiekunów.

Powiązane posty