Psychologia Zdrowie Czym zajmuje się neurolog dziecięcy

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy post thumbnail image

Ze względu na nadmiar otrzymywanych z różnorakich źródeł komunikatów nasze układy nerwowe są coraz częściej  narażone na uszkodzenia. Przyszło nam żyć w społeczeństwie informacyjnym, gdzie część informacji w rzeczywistości jest zbędna. Do tego dochodzą inne składowe, które powodują, że niestety coraz częściej spotykanym zjawiskiem są różnego rodzaju zaburzenia na tle neurologiczne(ym). Również wśród młodych ludzi. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają chorobami neurologicznymi. By właściwie je diagnozować konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest stosunkowo mała liczba lekarzy tym się zajmujących. Gdzie można udać się do neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże miasta.

jakimi dolegliwościami zajmuje się neurolog dziecięcy?

Zadaniem neurologa dziecięcego jest zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia we właściwy sposób na wszelkiego rodzaju neurologiczne problemy występujące u naszych dzieci. Wykrycie zaburzenia w wieku młodzieńczym zwiększają szans(ę) na prawidłowy(e) dojrzewanie młodego człowieka. Dająnadzieję(ą) na pełne zaleczenie przypadłości.

Schorzeń, które wchodzą w skład spektrum specjalizacji neurologa dziecięcego jest cały szereg. Jest to np. ADHD, padaczki, wszelkiego typu zaburzenia – aparatu mowy, snu. Również, gdy młody człowiek stwarza problemy w środowisku szkolnym, powinien zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) schorzeń dosyć pospolitych, neurolog dziecięcy bierze pod swoją opiekę dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najbardziej poważnych do tych w mniejszym stopniu wpływających na codzienne życie. 

Najczęściej diagnozowane przypadłości neurologiczne u młodych ludzi

Do najczęściej występujących schorzeń na tle neurologicznym u dzieci należą głównie nadpobudliwość i epilepsje. Co je charakteryzuje i jak im przeciwdziałać?

Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem koncentracji określa się powszechnie znanym akronimem ADHD. Dolegliwość ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak również otoczenia. Zdarza się, że, przez nieświadomych rówieśników lub pedagogów, określane jest mianem niegrzeczne. Do symptomów nadpobudliwości zaliczyć można m.in. kłopoty z zaśnięciem, nerwowość, rozkojarzenie, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. Jeśli występują objawy(ów), powinno udać się z młodzieńcem na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Znacząca jest też ścisła kooperacja lekarza z rodzicami i nauczycielami. W wyjątkowych przypadkach warto przemyśleć indywidualny tok nauczania dla dziecka. Właściwe podejście do tematu daje szansę na złagodzenie dolegliwości i widoczną poprawę.

Innym dosyć często występującym u najmłodszych problemem o podłożu neurologicznej(ym) mogą być ataki padaczki. Ataki padaczki u dzieci mogą mieć różne powody. Aby zdiagnozowania(ć) jednostki chorobowej lekarz podejmuje rozmowę z rodzicami i przeprowadza szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po zdiagnozowaniu schorzenia, neurolog dziecięcy zaleca konieczne, dopasowane do potrzeb dziecka medykamenty. Niezbędne są wtedy też cykliczne kontrole i obserwacja malucha. Praiwdłowo poprowadzona(e) leczenie daje duże nadzieje na złagodzenie objawów i normalne(ą) codzienność dla malucha.

Co przygotować idąc z pociechą do neurologa?

W razie podejrzenia dolegliwości neurologicznych u dziecka, opiekun powinien niezwłocznie zorganizować wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest zabranie z sobą na taką(e) spotkanie całej historii choroby, a także książeczki zdrowia dziecka. W sytuacji gdy wcześniej mały pacjent miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, trzeba zaprezentować również rezultaty tychże badań.

Jak szukać dobrego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem nie zaszkodzi poszukać w sieci wiadomości o lekarzy(ach). Można spotkać tam dane na temat tego gdzie przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice oraz pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby lekarzy, trochę gorzej może być w mniejszych miastach. Tutaj z pomocą przychodzi sieć.

Powiązane posty