Psychologia Zdrowie Biochemia krwi – co to jest?

Biochemia krwi – co to jest?

Biochemia krwi – co to jest? post thumbnail image

Biochemia jest to krwi to profesjonalne badanie które pozwala na zbadanie osocze pozyskane przez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. Czym jest osocze? Osocze składa się w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek oraz innych bardzo ważnych składników i substancji. Jest to powód dlaczego biochemia krwi potrafi idealnie pokazać w jaki sposób działają szczególne układy.

Biochemia krwi – co nam pokazuje?

W trakcie biochemii krwi osocze podlega badaniu, które pozyskuje się poprzez odwirowanie pobranej od pacjenta krwi żylnej. 

Badanie to potrafi dokładnie pokazać w jaki sposób konkretne układy i pracują konkretne narządy. Biochemię krwi jesteśmy w stanie wykonać używając czytnik mikropłytek.

Jakie są profile w badaniu biochemicznych krwi?

Dla ułatwienia analizy danych i sprawniejszego  zdiagnozowania choroby badania tego typu podzielono na podstawowe profile:

  • profil ogólny, w którym oznacza się: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, oznacza się w nim: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, oznacza się w nim: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,z kolei w nim oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, w nim natomiast oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, z kolei w nim oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Możemy także przeprowadzić bardziej szczegółowe profile, na przykład profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet, które są w ciąży, dla dzieci czy też profil przedoperacyjny.

Normy badań biochemicznych – sprawdź jakie są!

Podczas trwania badania biochemicznego krwi każdy składnik oceniany jest osobno ze względu na to, że dla każdego zostały opracowane normy oraz sprawdza się korelacje takich składników ze sobą. Pamiętajmy, że normy te mogą się lekko różnić w zależności od laboratorium, gdzie wykonano badanie. Z tego powodu osoba, na której przeprowadzono badanie nie może samodzielnie poddawać analizie wyników badań. Jedynie lekarz osobą kompetentną aby wyniki poddać analizie.

Co warto wiedzieć o biochemii krwi w trakcie trwania ciąży?

Nieinwazyjne badania prenatalne obejmują przykładowo biochemiczne badania krwi. Badanie te polegają na tym, aby pobrać krew kkobiety w ciąży oraz zbadać zawarte w niej stężenia konkretnych składników i substancji. Poziom niektórych z nich obecnych w krwi kobiety ciężarnej może bowiem dowodzić o konkretnych problemach z płodem. Łącząc badania biochemiczne u kobiet ciężarnych wraz z jej wiekiem jest w stanie profesjonalnemu programowi komputerowemu policzyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wrodzonych płodu. Takie badanie krwi ma charakter przesiewowy, oznacza to, że każda kobieta ciężarna może je wykonać. Niemniej jednak w Polsce przeprowadzenie takich badań jest  możliwe w ramach NFZ tylko i wyłącznie jeżeli lekarz podejrzewa wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto dodać także że badania biochemiczne krwi u kobiet w ciąży zależą od czasu trwania ciąży:

  • test PAPP-A – wykonuje się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  powinno się wykonywać wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – jest to złączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży wraz z testem potrójnych w 15.–20. tygodniu ciąży. 

Powiązane posty