Psychologia Zdrowie Z czego zbudowane są okulary?

Z czego zbudowane są okulary?

Z czego zbudowane są okulary? post thumbnail image

Teraz zdecydowanie więcej ludzi walczy na co dzień z problemami wzrokowymi. Niektórzy wolą nosić soczewki kontaktowe inni pozostają przy tradycyjnym noszeniu okularów. Decyzja dotycząca tego, co będziemy stosować codziennie jest decyzją osobistą, jednak w większości przypadków lekarze radzą, żeby mieć zapasową parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet jeśli na stałe korzystamy z soczewek kontaktowych. Jak w takim razie zbudowane są okulary?

Budowa okularów

Wiele ludzi twierdzi, iż okulary są zbudowane z dwóch części składowych: szkła a także oprawek. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Okulary są zbudowane z:

  • tarczy (okular) – najprościej określane jako szkła
  • nanośników – przez niektórych nazywane są “noskami” gdyż ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w wielu modelach mogą być one dopasowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone ku dołowi, aby dobrze trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, miejsce, w którym łączą się ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Należy przywiązywać wagę do tego, jak są zbudowane okulary, które mamy zamiar zakupić. Jest to istotne z wielu powodów, przede wszystkim optycznych – odległość soczewki od oka, czy samo położenie okularów na nosie.

Jakie kryteria wziąć pod uwagę w trakcie wyboru okularów?

Najważniejszym elementem jest oczywiście nasz wzrok i to, żeby po prostu dobrze widzieć. Dla niektórych będzie to kwestia priorytetowa, jednak nie ma nic złego w tym, iż są osoby, które na równi z funkcjonalnością stawiają wygląd – swój a także oprawek. Przyczyny będą różne, ważne jednak, aby pamiętać o tym, iż muszą one być dobrze dobrane, do wady jaką posiadamy.

W jaki sposób poprawnie dobrać okulary?

Okulary muszą być dopasowane do właściciela pod każdym względem. Istotne jest, żeby okular był w poprawnej odległości od gałki ocznej, tak aby, nie powodować pogorszenia się wzroku – w tym aspekcie kluczowe jest poprawne określenie cylindra, sfery i osi. W każdym z tych procesów pomoże nam wykwalifikowany optyk, który doradzi oraz precyzyjnie dobierze okulary do wady wzroku. Znalezienie dobrego optyka w dużych polskich miastach jak np. Koszalin, Toruń czy Katowice będzie łatwym zadaniem. Należy jednak pamiętać, żeby przed umówieniem wizyty sprawdzić w internecie stronę miejsca, w którym chcemy zaopatrzyć się w nowe okulary, tak, żeby odpowiednio dopasować asortyment do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Źródło: Optyk Koszalin.

Powiązane posty