Psychologia Edukacja Czym właściwie jest pedagogika zabawy?

Czym właściwie jest pedagogika zabawy?

Czym właściwie jest pedagogika zabawy? post thumbnail image

Dziecko to istota niezwykle wrażliwa i podatna na wpływy innych. Proces emocjonalno – intelektualnego rozpoczyna się już niemal po przyjściu na świat. Podczas rozwijania się malucha, niezwykle istotne jest, aby poznawał on urozmaicone sposoby spędzania czasu oraz sposoby zdobywania wiedzy. Jedną z tych form jest właśnie zabawa. Dorosłym często kojarzy się ona z nieograniczoną obowiązkami swobodą, jednak dobrze popatrzeć na to z innej punktu widzenia – dziecko przez zabawę nabywa nie tylko nowych rzeczy,ale również pracy w zespole i otaczającego go świata.

Czym jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo przekonywać do rozrywki, ponieważ od razu kojarzy mu się to z przyjemnością i czymś miłym. Dlatego używanie rozrywki do nauki jest najlepszą drogą, żeby zwrócić uwagę dziecka. Pedagogika zabawy to metoda edukowania, która opiera się przede wszystkim na tym, by dziecko czuło się komfortowo oraz komfortowo podczas zabaw zespołowych. Najważniejszym zadaniem pedagogiki zabawy jest to, aby dzieci miały okazję rozwijania siebie i swoich zainteresowań w poczuciu wzajemnego zaufania i akceptacji. Nie ważne jest, kto jest w jakim wieku i co potrafi, najważniejsze jest to, żeby budować pozytywne relacje z innymi i czuć się dobrze.

Kluczowe zasady pedagogiki zabawy

Zasady którymi kieruje się pedagogika zabawy są bardzo proste i wszystkie są ściśle związane ze sposobem działania tego sposobu. Chodzi głównie o:

brak współzawodnictwa – chodzi o to, by pomiędzy członkami grupy nawiązała się praca zespołowa a także chęć wzajemnego wspierania się. Nie mamy tutaj zwycięzców i przegranych, każdy wykonuje zadania tak, jak tylko umie najlepiej i to jest najistotniejsze

przedstawienia siebie i własnych emocji – to niezwykle ważna umiejętność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najistotniejsze, aby nie wstydzić się siebie i swoich emocji i jednoczesne rozumienie uczuć drugiego człowieka

swoboda wyboru – nie ma nakazów i zakazów, można zachęcać, ale ostateczna decyzja zawsze jest w gestii dziecka.

W jakich miejscach możemy się spodziewać stosowania sposoby pedagogiki zabawy?

Obecnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w dużych miastach stosuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, to miasta, którym warto poświęcić chwilę uwagi, jeżeli chcemy, aby nasze dziecko było uczone wraz z regułami pedagogiki zabawy.

Powiązane posty