tradzik

Jak uporać się z trądzikiem młodzieńczym? Leczenie i profilaktyka.

Jednym z defektów, które bardzo często dosięgają osoby w nastoletnim wieku jest trądzik. To przypadłość, która powstaje w wyniku zmian hormonalnych w organizmie, dlatego też tak często pojawia się właśnie w wieku dojrzewania.

Czynniki kształtujące trądzik młodzieńczy

Zmiany hormonalne to nie jedyna przyczyna występującego trądziku młodzieńczego. Defekt ten kształtowany jest również przez elementy, a mianowicie:

  • nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne (złe kosmetyki, zła częstotliwość stosowania)
  • niewłaściwą dietę (niepełnowartościowy, bogaty w tłuszcze i ostre przyprawy jadłospis)
  • nadmierną ekspozycję na słońce

Ponadto, trądzik może być również objawem innej jednostki chorobowej.

Czy każdy nastolatek boryka się z trądzikiem młodzieńczym?


Szacuje się, że pryszcze, grudki i zaskórniki dosięgają około 70% nastolatków. Co z pozostałymi 30%?

Trądzik młodzieńczy to defekt, który niekoniecznie musi dosięgać każdego. Wiele młodych osób dba o aktywność fizyczną, dietę, suplementację i odpowiednią pielęgnację, co stanowi świetną profilaktykę przeciw-trądzikową. Dzięki temu, można skutecznie uniknąć tego defektu.

Niełatwe leczenie trądziku młodzieńczego

O trądziku młodzieńczym można powiedzieć wiele, ale z całą pewnością nie można stwierdzić, że jego leczenie jest łatwe. Usuwanie zmian skórnych to proces wyjątkowo skomplikowany, który oczywiście wymaga odpowiedniej konsultacji ze specjalistą.

Dermatolog potrafi skutecznie zdiagnozować przyczynę występowania defektu, co umożliwia podjęcie najskuteczniejszych form leczenia. Powszechnie stosowane są środki w postaci maści i kremów o działaniu:

  • antybakteryjnym
  • przeciwzapalnym
  • złuszczającym/wysuszającym naskórek

Ponadto, coraz częściej domiejscowo aplikuje się także: retinoidy oraz antybiotyki.

W wielu przypadkach niezbędne jest również podjęcie leczenia doustnego. Zastosowanie znajdują następujące preparaty:

  • leki hormonalne
  • retinoidy
  • antybiotyki
  • środki o działaniu przeciwzapalnym

Ostatnimi czasy sporą popularnością cieszą sie również zabiegi medycyny estetycznej: mezoterapia igłowa oraz fototerapia.

Trądzik, a odżywianie

Trądzik to przypadłość, która zwykle kojarzona jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie. W zasadzie – to słuszne skojarzenie, gdyż zaburzenia gospodarki hormonalnej są najczęstszą przyczyną zmian skórnych o takim charakterze, ale nie jedyną.

Trądzik może być również wywoływany przed nieodpowiednią dietę. To, co znajduje się na naszych talerzach, a później trafia do naszego żołądka ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry.

Trądzik – czego nie jeść?

Badania przeprowadzone przez dr Stevensona wykazały, że pomiędzy występowaniem trądziku, a wysokim indeksem glikemicznym w diecie jest związek. Choć dermatolodzy nadal nie obejmują jednoznacznego stanowista, czy istnieje dieta na trądzik, to na podstawie tychże badań można wyciągnąć wnioski.

Indeks glikemiczny to nic innego jak informacja o tym – jak mocno wzrasta cukier we krwi po spożyciu danego posiłku. A jak powszechnie wiadomo – duża ilość cukru we krwi, to nadmierne wydzielanie sebum i wzrostu nowych komórek. To z kolei może mieć wpływ na wystąpienie zmian skórnych w organizmie.

Dlatego też, produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny powinny zostać przez nas wycofane na czas leczenia trądziku.

Trądzik – co wartość jeść?

Przy leczeniu trądziku warto wzbogacić dietę o owoce i warzywa bogate w witaminy oraz miedź i cynk. To właśnie za sprawą tych minerałów skóra szybciej się goi oraz lepiej wygląda.

Bogactwem w te składniki mogą pochwalić się pomidory, marchew, winogrono, kalafior oraz brokuły.

Dieta o niskim indeksie glikemicznym to także – kasze, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż. Doskonale na skórę oddziałują również warzywa strączkowe – fasola, groch oraz soczewica. Dietę warto uzupełnić także w produkty zawierające witaminy z grupy PP: orzechy, pestki, wątróbkę, drób, jajka oraz drożdże.

Niezwykle istotne jest przyjmowanie dostatecznie dużej liczby wody tj: minimum 2-3 litrów każdego dnia. Ponadto, warto stosować herbaty ziołowe, świeżo wyciskane soki. Unikać należy kawy i alkoholu.

Dodaj komentarz