włosy

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – jak dbać o włosy o zwiększonej porowatości?

Wysoka porowatość to cecha włosów w słabej kondycji i zniszczonych. Ich pielęgnacja jest zdecydowanie bardziej czasochłonna i wymagająca. Wszak, odbudowa włosów nie należy do zadań najłatwiejszych.

Włosy wysokoporowate są szczególnie narażone na dalszą degradację. Ich bariera ochronna praktycznie nie istnieje, co powoduje, że trzeba się z nimi obchodzić niezwykle delikatnie. Wszelkie wykorzystywane kosmetyki muszą być dedykowane włosom wrażliwym i zniszczonym.

Przede wszystkim, należy mieć na uwadze fakt, iż włos wysokoporowaty wymaga szczególnych procesów pielęgnacyjnych. Co więcej, musimy ograniczyć warunki, które mogą wpływać negatywnie na jego kondycję, a mianowicie:

 • powinniśmy całkowicie zrezygnować z jakichkolwiek stylizatorów (pianek, lakierów itp.)
 • powinniśmy ograniczyć do minimum wykorzystywanie suszarek z gorącym nawiewem, lokówek oraz innych urządzeń bazujących na wysokiej temperaturze.

Warto również pamiętać o tym, iż degradujący wpływ na kondycję naszego włosa mają bardzo często warunki atmosferyczne, tudzież: słońce, kwaśne deszcze oraz silny wiatr.

Pamiętaj – włos do optymalnej kondycji może wracać nawet do kilku tygodni. Dlatego też, polecamy uzbroić się w cierpliwość. Efekty nie nadchodzą bowiem natychmiastowo.

Czego nie możesz robić z włosami o wysokiej porowatości?

Wysoka porowatość włosów sprawia, że pole manewru jeśli chodzi o stylizację włosów jest mocno ograniczone. Przede wszystkim należy bezwzględnie ograniczyć ilość stosowanych stylizatorów chemicznych, tj.: lakierów, pianek, żelów i innych podobnych kosmetyków.

Kluczowym dla ochrony włosa już również to, aby ograniczyć stylizację cieplną, tj. – wykorzystującą urządzenia bazujące na wysokiej temperaturze, a mianowicie: suszarki, lokówki, falownice, prostownice itp.

Profilaktyka przeciwko dalszym zniszczeniom obejmować powinna również ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi, w szczególności – przed promieniowaniem UV.

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych należy prowadzić regularnie. Kluczowa jest regeneracja zniszczonych mieszków włosowych. Niezbędna będzie realizacja przeróżnych zabiegów odżywiających.

Przede wszystkim należy zadbać o stosowanie (codzienne) odżywek zmywalnych (bezpośrednio przed myciem włosów) oraz maseczek regenerujących (cyklicznie 1-2 razy w tygodniu). Przy czym należy pamiętać, że każdy z preparatów musi być wolny od silnych detergentów i przeznaczony tylko i wyłącznie do włosów wrażliwych.

Włosy należy odżywiać zarówno od „zewnątrz”, jak i „wewnątrz”. Oznacza to, że należy bezwzględnie zadbać o pełnowartościową, zdrową dietę oraz odpowiednią suplementacją. Doskonale sprawdzą się wszelakie kompleksy witaminowo-mineralne oraz biotyna.

Istotnym elementem pielęgnacji są również zabiegi olejowania włosów, które pozwolą przywrócić naturalną lipidową strukturę ochronną włosa i przyśpieszą proces regeneracji.

Włosy wysokoporowate – zasady pielęgnacji

Poprawna profilaktyka to nie wszystko. Wiele uwagi trzeba poświęcić również procesom pielęgnacyjnym, do których będziemy używać następujących kosmetyków:

 • delikatnych szamponów bez SLS
 • zmywalnych odżywek
 • olejków o naturalnej barwie
 • maseczek regenerujących/odżywiających

Warto także pamiętać o swojej diecie i uzupełnić ją w minerały, witaminy oraz biotynę.

Zabiegi pielęgnacyjne:

 1. Mycie włosów
  Włosy myjemy codziennie, korzystając z delikatnych środków (bez silnych detergentów).
 2. Odżywianie włosów
  Najskuteczniejsze są zmywalne odżywki do włosów. Warto również zadbać o odżywianie od wewnątrz (dieta). Zabiegi przeprowadzamy codziennie (podczas mycia włosów)
 3. Olejowanie włosów
  Zabieg ten ma na celu poprawę ochrony oraz wyglądu włosów. Realizujemy go cyklicznie co kilka tygodni (w zależności od potrzeby)
 4. Maskowanie włosów
  Maseczki nakładamy jeden raz na tydzień. Warto korzystać z tych przeznaczonych do włosów jasnych, aby uniknąć ewentualnych przebarwień.

Dodaj komentarz